Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil Uray Başbuğıydı. Anası İsmet Bayan, uzun seneler Kerkük mebusu olarak misyon yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Komutan’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Fasıl Başbuğı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu kabil soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Amerikan bezi Kolejini bitirdi. Üç sene Bandajdat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonra eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tababet doktoru olarak mezun olmuştur.
Ankara Numune Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in beraberinde pediatri spesiyalistı başüstüne. Marifet sonrası çalışmalarını Harvard Üniversitesi’ne ilişkilı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle omuz omuza Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne ilişkilı Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 seneına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Tutarlı Gün doğusu Yol Üniversitesi Mütevelli Heyet Esaskanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Sağlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektedris sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları muhtevain Türkiye’ye çağrı edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektedris Müesses’nun ilk reis beyı olarak misyon aldı. Bu görevini takribî 11 sene sürdürdü. Esaskanlığı döneminde yüceöğretimde okullaşma nicelikında hızlı bir peşış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşmaya serladı. Bilimsel yayınlarda da güvenilir çoğalışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman nüshaları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuştur. Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Iktisat bölümünde eğitim görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da daha 31 yaşlarındayken Cihan Afiyet Örgütü’nün kuruluşunda misyon almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına iye olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Afiyet Asamblesinde 6 sene süresince Türk delegasyonunun serkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reis beyı ve Asamblenin ikinci reis beyı olarak misyon almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in izlence komitesine üç devir, Yönetim Kuruluna da dü devir riyaset yaratıcı Doğramacı 1968 yılında serkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl süresince reis bey ve genel direktörlüğü görevini yürütmüştür. Dirimı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu serkanlığını yürütürken, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce serkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Doğrucaörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok nüshada ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuştur. Aralarında Amerika Müttehit Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgizem’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve afiyet bilimleri kayranında çok nüshada bilimsel makalesi, mecelle sektörü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok uz derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da meydana getirilen bir törenle namına Pasış, Türe ve Maskaragörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabil birbunca devletin reis beyı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en yüce nişanlarını sunmuşlardır. Mıgizem Parlamentosu ve pek çok millî kasıntı Doğramacı’ya en değerli ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Koskocaman Millet Meclisi namına Mutluluk Üstün Bakım Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın takribî 95 yıllık yazgıı çocuklara, gençlere ve bütün insanlığa bakım aşkıyla mazitir. Kendisi, sadece Türkiye’ye bileğil dünyanın pek çok ülkesine verdiği bakım ve sunduğu ulamalarla afiyet, eğitim ve bilgi muhtevain yarattığı kurumlarla daim yazıırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipci satin al Seo Fiyatları https://artvinfirmarehberi.name.tr/ https://dokunmatikekran.name.tr/ https://haberafyonkarahisar.name.tr/ https://kocaelihavadurumu.name.tr/ https://havatemizlemecihazlari.name.tr/ iqos fiyat
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al